• Zasłużeni absolwenci

• Krzysztof Daszyk

Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1987 roku pracownik naukowy Instytutu Historii tegoż uniwersytetu.

Danuta Gromek

Doktor nauk medycznych, absolwentka Akademii Medycznej w Krakowie. Prowadzi badania nad zastosowaniem leków w medycynie. Współpracuje z uniwersytetem w Paryżu, Montrealu, a obecnie w Toronto.

Marian Konieczny

Urodził się w 1930 roku; rzeźbiarz; studiował w ASP u Dunikowskiego, następnie w Instytucie Rzeźby i Architektury w Leningradzie. Przez wiele lat pełnił funkcję rektora krakowskiej ASP. Twórca m. in. Pomnika Bohaterów Warszawy.

Barbara Ruszel

Żyła w latach 1908 - 1980.Pochodziła z wielodzietnej rodziny chłopskiej. Absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. Po wojnie polsko -sowieckiej została zmuszona opuścić to miasto. Została nauczycielką historii w Krośnie.

Ks. Franciszek Smoleń

Urodził się w 1897 roku w Jasionowie, zmarł w 1976 roku w Jaśle. Absolwent Seminarium Duchownego w Przemyślu. Uczestnik obu wojen światowych -kapelan wojskowy. Proboszcz parafii Biskowice k/Sambora. Nauczyciel religii w Gimnazjum w Samborze. Represjonowany przez reżim sowiecki. Po powrocie do Polski - kapelan u SS Wizytek w Jaśle. Prochy jego spoczywają na cmentarzu w rodzinnej wsi - Jasionowie.

Józef Smoleń

Urodził się w 1889 roku w Jasionowie, zmarł w 1974 roku w Brzozowie. Pochodził z wielodzietnej rodziny chłopskiej. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie. Pracownik prokuratury w Sanoku, a od 1937roku pracownik a potem naczelnik Sądu Powiatowego w Brzozowie. Zakładał również drużyny strzeleckie.

Ludwik Smoleń

Urodził się w 1891 roku w Jasionowie, zmarł w 1984 roku w Warszawie. Pochodził z wielodzietnej rodziny chłopskiej. Absolwent Gimnazjum w Sanoku. Walczył o odzyskanie niepodległości w Legionach Piłsudskiego. Awansował do rangi pułkownika. Za ofiarność i udział w walce otrzymał majątek w Olszance k/Suwałk.

Mieczysław Szuba

Oficer Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej. Zginął w Katyniu.

Ks. Ludwik Wasylewicz

Urodził się w 1898 roku w Jasionowie, zmarł w 1974 roku w Łańcucie. Absolwent Seminarium Duchownego w Przemyślu. Całe jego życie związane było z parafia łańcucką. Uczestnik kampanii wrześniowej - kapelan 3 Pułku Piechoty Legionowej w Jarosławiu, w randze kapitana. Walczył w obronie Warszawy i Modlina. Po kapitulacji wzięty do niewoli i przetrzymywany w Działdowie. Po powrocie do Łańcuta aresztowany wraz z innymi nauczycielami przez Gestapo i więziony w Rzeszowie. Prochy jego spoczywają w rodzinne wsi - Jasionowie.

Krzysztof Zamorski

Doktor habilitowany nauk humanistycznych, absolwent Wydziału Historii Uniwersytety Jagiellońskiego w Krakowie. Po ukończeniu studiów, pracownik naukowy Instytutu Historii. Obecnie wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest także dyrektorem Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Tomasz Zamorski

Doktor nauk fizycznych, specjalność - akustyka fizyczna. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Po ukończeniu studiów pracownik naukowy tejże uczelni. Wiele lat pełnił funkcję dyrektora Katedry Fizyki. Obecnie wykładowca WSP w Rzeszowie