• KODEKS UCZNIA

Kodeks Ucznia Szkoły Podstawowej  w Jasionowie

Zawiera prawa i obowiązki uczniów. Zobowiązuje do rzetelnej nauki, tworzenia przyjaznej atmosfery w szkole, okazywania szacunku dorosłym i kolegom. Zachęca do stawiania sobie wymagań na miarę własnych możliwości i skłaniania do realizowania ambitnych celów w każdej dziedzinie życia.

WSTĘP

Kodeks określa zasady współżycia uczniów i nauczycieli, których powinno łączyć zrozumienie, życzliwość i szacunek. Tworzy warunki do samorządności, partnerstwa i ponoszenia przez uczniów współodpowiedzialności za funkcjonowanie szkoły, tym samym przygotowuje ich do dorosłego życia obywatela Rzeczpospolitej Polskiej.

Obowiązkiem szkoły jest zapewnienie niezbędnych warunków umożliwiających pełną realizację postanowień Kodeksu.

PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA

UCZEŃ MA PRAWO DO:

1. Dobrze zorganizowanej nauki.

2. Poszanowania godności, opieki wychowawczej, bezpieczeństwa.

3. Korzystania z pomocy socjalnej.

4. Życzliwego traktowania.

5. Wyrażania myśli o życiu szkoły i religii.

6. Rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów.

7. Sprawiedliwej oceny oraz ustalonych sposobów kontroli postępów w nauce.

8. Pomocy w trudnościach w nauce.

9. Korzystania z pomieszczeń szkoły, biblioteki.

10. Wpływania na życie szkoły przez działalność samorządową.

11. Zrzeszania się w organizacjach działających w szkole.

UCZEŃ MA OBOWIĄZEK:

1. Godnie reprezentować szkołę, środowisko lokalne i własny kraj.

2. Aktywnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.

2. Przestrzegać zasad kultury wobec kolegów, nauczycieli i innych pracowników szkoły.

3.  Odpowiadać za swoje życie, zdrowie i rozwój.

5. Troszczyć się o mienie szkoły.

NAGRODY I KARY

Szkoła informuje rodziców ucznia o przyznanej nagrodzie, o zastosowanej wobec niego karze w  formie pisemnej lub ustnej.

NAGRODY

Za wzorową i przykładną postawę uczeń może otrzymać określone wyróżnienia i nagrody;

1. Pochwała wychowawcy klasy.

2. Pochwała dyrektora szkoły.

3. List gratulacyjny dla rodziców.

4. Świadectwo z wyróżnieniem.

5. Za bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu oraz szczególne osiągnięcia w olimpiadach, konkursach, turniejach uczniowie mogą otrzymać nagrodę rzeczową lub dyplom. Mogą także wziąć udział w imprezach zorganizowanych specjalnie dla nich ( wyjazdy do teatru, kina, wycieczki).

KARY

Szkoła może stosować wobec uczniów kary, lecz nie mogą one ośmieszać, hamować ich rozwoju, naruszać nietykalności i godności osobistej:

1. Nagana wychowawcy klasy.

2.  Nagana dyrektora szkoły.

3. Zawieszenie prawa do udziału w zajęciach pozalekcyjnych, do reprezentowania szkoły na zewnątrz.

4. Niska ocena zachowania.

5. W uzasadnionych przypadkach uczeń objęty obowiązkiem szkolnym, na wniosek dyrektora szkoły, może zostać przeniesiony przez Kuratora Oświaty do innej szkoły ( dyrektor występuje z wnioskiem po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej oraz Samorządu Uczniowskiego). Przeniesienie to może nastąpić po wyczerpaniu przewidzianych w statucie kar.

ODWOŁANIA

Ukaranemu uczniowi lub jego rodzicom przysługuje prawo odwołania do dyrektora szkoły lub za jego pośrednictwem do organu prowadzącego szkołę w terminie 7 dni od zastosowania kary – dyrektor rozpatruje odwołanie i w terminie 7 dni udziela na piśmie odpowiedzi osobie zainteresowanej, informując jednocześnie o prawie odwołania się w ciągu 14 dni od decyzji dyrektora do organu prowadzącego szkołę.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Ustala się następujące formy informowania o prawach, obowiązkach, nagrodach I karach:

1.Pogadanki w klasach I – III.

2.Godziny do dyspozycji wychowawcy w klasach IV – VI SP i I – III Gim.

3. Tablica ogłoszeń.

4. Zebrania z rodzicami.

5. Listy do rodziców.

6. Rozmowy telefoniczne i indywidualne z rodzicami.

Sprawy, których załatwienie wymaga współdziałania dyrektora, rady pedagogicznej, wychowawców klas lub nauczycieli
          z samorządem uczniowskim i z radą rodziców są rozpatrywane przy współudziale zainteresowanych stron.

KODEKS_UCZNIA.docx