• Dzień zdrowego odżywiania

•             W dniu 17 maja naszą szkołę ogarnęła gorączka zdrowego odżywiania. Głównym celem imprezy było przekonanie uczniów do spożywania warzyw i owoców zamiast słodyczy i chipsów. Wszyscy uczniowie klas V-VIII w swoich salach przygotowywali zdrowe przekąski z rozmaitych składników, głównie owoców i warzyw. Po absorbującej pracy w klasach, wszyscy zgromadzili się na szkolnym korytarzu po to, by zaprezentować efekty swoich poczynań i rozpocząć degustację. Wszystkie potrawy znikały w szybkim tempie, bo nie tylko wspaniale wyglądały, ale także świetnie smakowały.
            Po minach i uśmiechu dzieci, można było stwierdzić, że owocowo – warzywne specjały wszystkim bardzo smakowały. Były to m.in. sałatki i szaszłyki owocowe, koktajle, deserki, fantazyjne minikanapki, pyszne pankejki z owocami. Nie zabrakło również okazji, by porozmawiać o zdrowym odżywianiu i kształtować wśród uczniów naszej szkoły odpowiednie nawyki żywieniowe.
                    Po degustacji przyszedł czas na spotkanie z naszym gościem Ewą Ziemiańską, laureatką 7 edycji popularnego wśród dzieci i dorosłych programu Master Chef Junior. Dziewczynka pochodzi z Bukowa, jest uczennicą Szkoły Podstawowej w Trześniowie i bardzo chętnie przyjęła nasze zaproszenie. Ciekawie mówiła o swojej pasji – gotowaniu, pieczeniu i jedzeniu tego, co zdrowe. Ewa podzieliła się swoimi wrażeniami z udziału w najlepszym kulinarnym programie dla dzieci.  Ciepło i miło wspominała swoje i koleżanki i kolegów z planu zdjęciowego, przesympatyczne jury Michela Morano, Anię Starmach i Tomka Jakubiaka oraz atmosferę, która towarzyszyła jej w czasie nagrywania kolejnych odcinków. Podkreśliła, że udział w programie wiele ją nauczył, chociaż jak przyznała, gotuje od najmłodszych lat. Zachęciła wszystkie dzieci do tego, by spełniały swoje marzenia. Ze wzruszeniem wspomniała o swoich rodzicach, szczególnie mamie, która zawsze jest dla niej wsparciem i towarzyszyła jej w tej kulinarnej przygodzie. Ewa zorganizowała też konkurs – test smaków. Chętne dzieci, z zawiązanymi oczami miały zmysłem węchu i smaku rozpoznać zdrowe produkty.
                   Dziękujemy pani Katarzynie Ziemiańskiej i jej córce Ewie za wspaniałe spotkanie oraz uczniom za zaangażowanie się w zajęcia warsztatowe.

Katarzyna Kociuba

• Tydzień bibliotek

• Biblioteka Publiczna w Jasionowie z okazji „Tygodnia Bibliotek” 10 maja gościła uczniów klasy I i II. Zajęcia prowadził p. Bogusław Panek – wodzirej, bajarz, a przede wszystkim przyjaciel dzieci. W ramach lekcji bibliotecznej w ciekawy sposób przekazał najistotniejsze informacje dotyczące książek, czytelnictwa i patriotyzmu. Uczniowie chętnie brali udział w zorganizowanych zabawach, odpowiadali na pytania, śpiewali i malowali. Takie zajęcia na pewno zachęcą ich do systematycznego odwiedzania naszej biblioteki. Dziękujemy p. Monice Filak za zaproszenie!

• Ojczyzna rozkwita nam w sercach!

• Dla Polaków początek maja to dwa ważne święta narodowe, 2 maja – Dzień Flag Rzeczypospolitej Polskiej,   a 3 – rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.

Święto Flagi zostało ustanowione 19 lat temu przez Sejm RP, na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 r. dotyczącej godła i barw państwowych. 2 maja 1945 roku polska flaga została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. W czasach PRL-u władze komunistyczne zakazały obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji i po Święcie Pracy wszystkie flagi musiały zostać zdjęte. Te dwa wydarzenia wpłynęły na wybór 2 maja na Dzień Flagi.

Po pierwszym rozbiorze Polski dążenie do reform stawało się coraz silniejsze i ogarniało znaczne kręgi społeczeństwa szlacheckiego. Obóz propagujący zmiany, zwany patriotycznym dążył do przeprowadzenia pewnych reform ustrojowych, zniesienia kurateli caratu, poprawy stanu obronności państwa drogą powiększenia armii. Przeciwny tym zamierzeniom obóz opozycji magnackiej był wrogi wszelkim reformom i zamierzał nadal opierać się na protekcji rosyjskiej. Król i stronnictwo dworskie dążyło do wzmocnienia władzy królewskiej i powiększenia sił zbrojnych, ale w oparciu o carat. Walka pomiędzy tymi stronnictwami rozegrała się na Sejmie, który obradował w latach1788-1792. Jego największym osiągnięciem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Te wydarzenia przypomnieli społeczności szkolnej uczniowie klas 4-8 podczas uroczystej akademii, która odbyła się w naszej szkole 28 kwietnia.

• Kwiecień miesiącem książek

• Kwiecień  to miesiąc poświęcony książkom, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.  W drugiej  połowietego miesiąca uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Jasionowie wzięli udział w imprezach czytelniczych. 21.04. wraz z wychowawczynią p. Grażyną Balawajder odwiedzili Bibliotekę Publiczną, gdzie uczestniczyli w zajęciach dotyczących Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 r. Dzieci wzięły udział w zajęciach przygotowanych przez p. Marzenę Kielar. Zapoznały się z zasadami działania katalogu online, najnowszą ofertą biblioteki, a także uczciły Aleksandra Fredrę tegorocznego patrona roku 2023.

Ponadto trzecioklasiści wzięli udział w konkursie plastycznym dotyczącym twórczości H. Ch. Andersena. Podczas zajęć bibliotecznych przygotowanych przez p. Dorotę Filak wszyscy  uczestnicy otrzymali drobne upominki, a wyróżnieni nagrody książkowe. Uczniowie mogli popisać się też znajomością wybranych dziesięciu utworów duńskiego pisarza; wszyscy rozpoznali cytaty z baśni lub skojarzenia dotyczące poszczególnych utworów. Dzieci obejrzały też ciekawą prezentację przybliżającą sylwetkę H. Ch. Andersena oraz przepiękne ilustracje autorstwa J. M. Szancera.