Dla Polaków początek maja to dwa ważne święta narodowe, 2 maja – Dzień Flag Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 – rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.
Święto Flagi zostało ustanowione 19 lat temu przez Sejm RP, na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 r. dotyczącej godła i barw państwowych. 2 maja 1945 roku polska flaga została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. W czasach PRL-u władze komunistyczne zakazały obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji i po Święcie Pracy wszystkie flagi musiały zostać zdjęte. Te dwa wydarzenia wpłynęły na wybór 2 maja na Dzień Flagi.
Po pierwszym rozbiorze Polski dążenie do reform stawało się coraz silniejsze i ogarniało znaczne kręgi społeczeństwa szlacheckiego. Obóz propagujący zmiany, zwany patriotycznym dążył do przeprowadzenia pewnych reform ustrojowych, zniesienia kurateli caratu, poprawy stanu obronności państwa drogą powiększenia armii. Przeciwny tym zamierzeniom obóz opozycji magnackiej był wrogi wszelkim reformom i zamierzał nadal opierać się na protekcji rosyjskiej. Król i stronnictwo dworskie dążyło do wzmocnienia władzy królewskiej i powiększenia sił zbrojnych, ale w oparciu o carat. Walka pomiędzy tymi stronnictwami rozegrała się na Sejmie, który obradował w latach1788-1792. Jego największym osiągnięciem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Te wydarzenia przypomnieli społeczności szkolnej uczniowie klas 4-8 podczas uroczystej akademii, która odbyła się w naszej szkole 28 kwietnia.