14 marca b.r. w naszej szkole odbyły się nietypowe lekcje fizyki i chemii. Za realizację zadań odpowiedzialni byli uczniowie klas 7 i 8 pod opieką nauczycieli: pani Katarzyny Kociuby i pani Iwony Koniecznej.
Uczniowie do pokazów chemicznych przygotowywali się wyszukując w dostępnych źródłach, informacje na temat ciekawych i bezpiecznych eksperymentów, a następnie musieli przećwiczyć je w szkolnym laboratorium na zajęciach pozalekcyjnych. Końcowym efektem była prezentacja doświadczeń dotyczących między innymi zimna, ognia, dźwięków, kolorów czy światła.
W pokazach wykorzystali m.in. suchy lód, bańki mydlane, kolorowe odczynniki, otrzymali wodór i tlen, sztuczna krew oraz zbadali palność butanu.
Wszystkie eksperymenty z fizyki zostały wykonane przy użyciu produktów, które na co dzień znajdują się w naszych domach! Dzięki temu uczniowie mogli zobaczyć, że nauka otacza nas wszędzie, a fizykę można poznawać w prosty i przystępny sposób.
Podczas pokazów zaprezentowaliśmy m.in.:
"Do góry dnem" – zaskakujący eksperyment pokazujący działanie ciśnienia atmosferycznego.
"Jajkożerna butelka" – pokazujący wpływ różnicy ciśnień na ruch przedmiotów.
"Łóżko fakira" – dowód na to, że rozłożenie siły ma ogromne znaczenie.
"Świeczka po zawietrznej" – ilustrujący, jak powietrze i jego ruch wpływa na spalanie.
"Moneta i siła bezwładności" – eksperyment z ruchem i bezwładnością ciał.
"Balonowy szaszłyk" – efektowny pokaz właściwości gumy i rozkładu naprężeń.
"Eksperyment świeczkowy" – zjawiska związane z ciśnieniem i spalaniem w akcji.
"Czym jest ciecz nienewtonowska?" – niesamowite właściwości cieczy, która raz jest twarda, a raz płynna.
"Tańczące balony" – eksperyment pokazujący wpływ ładunków elektrostatycznych.
Młodzież tłumaczyła zachodzące zjawiska wprowadzając publiczność szkolną w tajemniczy świat chemii i fizyki. Uczniowie poprzez taką formę zajęć mieli możliwość kształcenia samodzielności, kreatywności i dociekliwości poznawczej oraz uczenia się przez zabawę. Jednocześnie poprzez pracę w zespołach ćwiczyli umiejętności pracy w grupie, wzajemnej współpracy i pomocy.
Pokazy zakończyły się sukcesem. Uczniowie wzmocnili poczucie własnej wartości, nabrali pewności siebie, przezwyciężyli wiele trudności i lęków (np. przed publicznym wystąpieniem). Zdobyli uznanie wśród kolegów i nauczycieli innych przedmiotów. Pogłębili więzi w grupie, nauczyli się odpowiedzialności za siebie i za innych.
Katarzyna Kociuba, Iwona Konieczna