Trwa zbiórka elektrośmieci. Komputery, telewizory, sprzęt AGD itp. prosimy dostarczać na parking przed Szkołą Podstawową w Jasionowie. Jest to jedyna szansa na pozbycia się zurzytego sprzętu elektrycznego. Wszystkich chętnych prosimy o dostarczenie go do końca listopada.
Zbiórka elektrośmieci do 30 listopada!
Sprzątamy dla Polski
W kręgu mitologii greckiej
W dniu 3.11. 2023 r. klasa 5 uczestniczyła w żywej lekcji historii. Pełna niespodzianek i humoru podróż do starożytnej Grecji przybliżyła nam najważniejszych bogów olimpijskich, herosów i bohaterów. Poznaliśmy ich atrybuty, nadprzyrodzone zdolności i słabości. Żywa lekcja historii umożliwiła bliższe poznanie zagadnień znanych z podręcznika i pozwoliła rozbudzić wyobraźnię.
4
Siedem Cudów Starożytnego Świata
Uczniowie kl.5 zaprezentowali swoją wiedzę historyczną, zdolności manualne i pomysłowość wykonując makiety przedstawiające „Siedem Cudów Starożytnego Świata”.
Najwcześniejsza znana wersja listy została stworzona w II wieku p.n.e. przez Antyparta z Synodu. Ta, którą znamy dzisiaj powstała w średniowieczu. Umieszczono na niej głównie miejsca, które były znane i zwiedzane przez starożytnych Greków. Jest to swoisty przewodnik turystyczny po najwspanialszych budowlach starożytności. Niestety, tylko jedna z nich przetrwała do naszych czasów.
Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie zostały zniszczone w I w. p. n. e w wyniku trzęsienia ziemi. Świątynię Artemidy w Efezie ostatecznie zniszczył najazd Gotów w III w. n.e. Posąg Zeusa w Olimpii zniszczył pożar w VI w. n.e. Mauzoleum w Halikarnasie, Kolos Rodyjski i Latarnia morska w Faros podzieliły w różnych okresach los ogrodów Semiramidy i zostały zniszczone przez trzęsienia ziemi. Współcześnie możemy jedynie podziwiać Piramidę Cheopsa.
5
Szkoła pamięta
Po raz piąty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Szkoła pamięta”. Ma ona na celu poznanie lokalnych miejsc pamięci i związanej z nimi historii. Dla mieszkańców Jasionowa takim szczególnym miejscem jest cmentarz parafialny, kiedyś nekropolia dla pięciu okolicznych miejscowości tworzący jasionowską parafię, dzisiaj tylko dla dwóch.
Cmentarna kaplica, nazwiska i daty widniejące na pomnikach to prawdziwa skarbnica wiedzy. Uporządkowaniem często bezimiennych i opuszczonych grobów zajęli się uczniowie klasy 8. Ich młodsi koledzy zapalili znicze i odmówili modlitwę.
13
Bądź EKO!
Zbiórka dotyczy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego - wszystko co jest na prąd lub na baterie np. żelazka, odkurzacze, pralki, kuchenki itp.). W ramach akcji nie odbieramy tonerów oraz świetlówek.
Sprzęt należy dostarczyć na miejsce zbiórki tzn. na parking przed szkołą do końca listopada 2023 r. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Jasionowa do udziału w zbiórce.
NAGRODA WÓJTA WYKORZYSTANA!
Uczniowie kl.6 w ubiegłym roku szkolnym zdobyli nagrodę dla "Najlepszej klasy" uzyskując najwyższą średnią w rywalizacji z klasami 4-8. Jest to nagroda pieniężna, którą zgodnie z regulaminem należy wykorzystać na wycieczkę klasową do końca roku kalendarzowego.
24 października świetnie bawili się w rzeszowskim parku trampolin. Ćwiczli koordynację ruchową, wspinaczkę i współpracę w grupie. W drodze powrotnej złożyli obietnicę, że w tym roku szkolnym także powalczą o I miejsce. Trzymamy za słowo!
1
ŚLUBUJEMY! - UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA KLASY I
12 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły przeżywali swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest pasowanie na ucznia. Na sali gimnastycznej pierwszoklasiści odświętnie ubrani, w obecności swoich rodziców oraz uczniów klasy II, III i IV rozpoczęli swój występ. Najpierw mogliśmy ich podziwiać w inscenizacji pt. „Tomcio Paluch idzie do szkoły”. Następnie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Po zakończeniu części artystycznej uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Koledzy z klasy III podarowali pierwszakom samodzielnie wykonane upominki, a następnie rodzice wręczyli swoim pociechom olbrzymie rożki ze słodyczami. W uroczystości uczestniczyła również Dyrektor Banku PKO BP p. Agnieszka Juszczak, która zachęcała dzieci do oszczędzania i wręczyła pierwszakom drobne upominki. Po części oficjalnej uczniowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek.
Pierwszoklasistom i ich rodzicom życzymy, aby ten dzień pozostał na długo w ich pamięci.
18
Uczniowie klasy 3 czytają utwory Janiny Porazińskiej
Uczniowie kl.3 skorzystali z zaproszenia Pani Marzeny Kielar i odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Jasionowie. W dniu Ogólnopolskiego Głośnego Czytania utworów Janiny Porazińskiej dzieci z ogromną przyjemnością czytały książeczkę „Wycieczka do lasu”. Organizatorka spotkania pochwaliła uczniów za odwagę, piękne i płynne czytanie. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali słodkie prezenty. Lekcja w bibliotece upłynęła w miłej i przyjemnej atmosferze.
Młodzi Głosują
10 października br. uczniowie klas 5-8 wzięli udział w symulacji wyborów parlamentarnych i referendum. Projekt przygotowany we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej to lekcja demokracji w praktyce. Dzięki niemu uczniowie, poprzez własne działania, poznają rolę Sejmu i Senatu, zasady ordynacji wyborczej i sposób organizacji samych wyborów. Uczniowie starszych klas mają możliwość poczuć się jak dorośli i oddać swój głos na wybrany komitet wyborczy. Tegoroczne wybory parlamentarne zostały połączone z ogólnokrajowym referendum, nasza symulacja także.
W wyborach wzięło udział 91% uprawnionych, oddano 40 głosów ważnych i tylko 2 nieważne. Jest to doskonały wskaźnik znajomości zasad wyborczych. W referendum oddano 25 kart i tylko jedna z nich była nieważna.
Przypominamy, że organizacja symulacji wyborów w szkole NIE JEST agitacją wyborczą, JEST działaniem edukacyjnym, obywatelskim i profrekwencyjnym.
17
Czy potrzebny nam samorząd uczniowski?
Uczniowie kl.7 wzięli udział w debacie „za i przeciw” przygotowanej przez ósmoklasistów pod hasłem: „Czy potrzebny jest nam SU?”. Uczestnicy debaty, podzieleni na zwolenników i przeciwników powoływania samorządu uczniowskiego starali się przekonać zgromadzonych do swoich argumentów. Obie strony bardzo emocjonalnie, ale kulturalnie prezentowały swoje zdanie, usiłowały obalić argumenty strony przeciwnej. Ostatecznie jednak większość opowiedziała się za koniecznością powoływania samorządu, jako najlepszego reprezentanta interesów uczniów.
TAKI MAŁY, TAKI DUŻY … DLA ŚRODOWISKA ROBI COŚ!
W środę 4 października 2023 roku odbyła się kolejna, VI edycja ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy Dla Polski”. W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, od zerówki do ósmej klasy. Każdy, w miarę swoich możliwości dołożył cegiełkę do tego, by wokół nas było czyściej i przyjemniej. Maluchy uprzątnęły obejście szkoły, a uczniowie starszych klas pozbierali śmieci w wyznaczonych sektorach Jasionowa. Prace porządkowe wykonywali z dużym zaangażowaniem i uśmiechem na ustach.
24
Warsztaty w Bibliotece Publicznej w Jasionowie
Trzeciego października bieżącego roku w Bibliotece Publicznej w Jasionowie odbyło się spotkanie z Zbigniewem Masternakiem, autorem książek, scenarzystą, publicystą. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV - V. Spotkanie połączone było z zajęciami warsztatowymi, podczas których dzieci przygotowywały komiksy nt. wydarzeń związanych z miejscowością. Po ukończeniu prac omówiono ich efekty. Pan Masternak zwrócił uwagę na uchwycenie perspektywy, staranność wykonania, pomysł. Zachęcił teżwszystkich uczestników do rozwijania własnych pasji, realizowania pomysłów, otwartości na świat.
Narodowe czytanie w Bibliotece Publicznej w Jasionowie
Podobnie jak w poprzednich latach uczniowie Szkoły Podstawowej w Jasionowie wzięli udział w imprezie czytelniczej Narodowe Czytanie. W bieżącym roku prezentowano fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Wybór tegorocznej lektury związany jest ze 160. rocznicą powstania styczniowego, która przypada na rok 2023.
Pod opieką p. Doroty Filak oraz p. Moniki Filak uczniowie klasy ósmej zaprezentowali fragmenty słynnego dzieła E. Orzeszkowej, historię Jana i Cecylii opowiadaną przez Anzelma Bohatyrowicza.Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera, a uczestnicy zostali nagrodzeni brawami i słodkim poczęstunkiem.
Naelektryzowani
W czwartek, 29 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazach fizyczno-chemicznych. Na własnej skórze sprawdzili podstawowe zasady fizyki, poznali budowę powietrza i właściwości gazów.
Największą atrakcją było oczywiście sprawdzenie właściwości helu, dla starszych klas to powtórka z chemii, dla młodszych - nowe doświadczenie, które pozostanie w ich głowach na długo. Wiele frajdy sprawiała także podróż rowerem skręcającym w przeciwnym kierunku. Tylko najlepsi opanowali tę sztukę i pokonali wyznaczoną trasę.
Nauka przez zadawę, to nam się podoba.
7
Bezpieczna droga
15 września w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie uczniów kl.0-3 z policjantką Agnieszką Drozd i jej przyjacielem misiem „Popo”. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
Pani policjantka rozmawiała z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreśliła ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniała również zasady, jakie należy stosować w kontaktach z obcymi oraz jak należy się zachować spotykając na swojej drodze agresywne psy. Ponadto funkcjonariuszka poruszyła temat cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania oraz dzielili się swoim spostrzeżeniami.
Archipelag Skarbów
W dniach 14 - 15.09 uczniowie klas 8 - 7 uczestniczyli w Programie "Archipelag Skarbów." Jest to program profilaktyki zintegrowanej dla młodzieży opracowany i nadzorowany przez specjalistów z IPZIN, a prowadzony przez odpowiednio przygotowanych trenerów.
Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w formie mitingu pozwoliły zgromadzonej na sali GOK w Haczowie młodzieży zamienić się w poszukiwaczy skarbów. W skrzyniach różnych rozmiarów oprócz drobnych gadżetów można było odnaleźć: miłość, szacunek, przyjaźń. Tematem przewodnim tegorocznych warsztatów było wychowanie ku miłości i odpowiedzialności za swoją seksualność.
Zaproszenie dla rodziców
Drodzy rodzice i opiekunowie.
Państwa dzieci mają szansę uczestniczyć w projekcie profilaktycznym pt.: ARCHIPELAG SKARBÓW, który ma na celu wzmocnienie i uzupełnienie pracy wychowawczej rodziców i nauczycieli. Projekt doskonale wspiera nastolatków w kształtowaniu dojrzałych i mądrych postaw oraz uczy ich zdrowego stylu życia. Dotyczy to zwłaszcza tych obszarów, z którymi wiążą się obecnie największe zagrożenia dla ich prawidłowego rozwoju na etapie dojrzewania.
Bardzo nam zależy, aby cała klasa skorzystała z projektu, dlatego prosimy o zapoznanie się z informacją o programie i wyrażenie zgody na udział Państwa dziecka w programie profilaktycznym ARCHIPELAG SKARBÓW.
Program posiada potwierdzone naukowo efekty pozytywnego oddziaływania na młodzież. Jednak jego skuteczność zależy nie tylko od prowadzących go trenerów, lecz także od dobrej współpracy rodziców, wychowawców i Dyrekcji szkoły.
A zatem Państwa zaangażowanie jest niezbędne, aby efekty profilaktyczne całego projektu były jak największe. Wasz autorytet, relacje i znajomość własnych dzieci mają w tym wszystkim kluczowe znaczenie.
Dlatego zapraszamy na spotkanie z trenerami programu, które odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Haczowie w dniu 14.09.2023r. /czwartek/ o godz. 17.00
Tematyka spotkania:
- Nieznane prawdy o nastolatkach – najciekawsze wyniki badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej nad współczesną młodzieżą.
- Informacje o programie ARCHIPELAG SKARBÓW, które przydadzą się w rodzinnych rozmowach nad mądrymi wyborami życiowymi.
- Jak rozmawiać ze swoim nastoletnim dzieckiem na tematy trudne.
Serdecznie zapraszamy!
Kadra pedagogiczna
wraz z trenerami programu ARCHIPELAG SKARBÓW
P.S.
Gorąco zachęcamy, aby jeśli to tylko możliwe, dołączyć do spotkania we dwoje, ponieważ po podobnych spotkaniach w innych szkołach wielokrotnie słyszeliśmy od „oddelegowanego” rodzica, że bardzo żałuje, iż nie uczestniczyli w nim razem z mężem/żoną.
Zapraszamy również do obejrzenia serii 3 krótkich filmów dla rodziców pt.: "Nawigacja w kryzysie czyli jak wychowywać nastolatka". Poniżej linki:
Część 1:
https://www.youtube.com/watch?v=COKPpPUwDDk&list=PL0QgXtiJUW_t1k3NB5zoyBM5In7KEhI8s&index=2
Część 2:
https://www.youtube.com/watch?v=YsvuHiFgexg&list=PL0QgXtiJUW_t1k3NB5zoyBM5In7KEhI8s&index=2
Część 3:
https://www.youtube.com/watch?v=NMmp2AbyaFA&list=PL0QgXtiJUW_t1k3NB5zoyBM5In7KEhI8s&index=3
Tacy byliśmy - uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
23 czerwca dobiegł końca kolejny rok szkolny. Nadszedł długo oczekiwany przez wszystkich pierwszy dzień wakacji. Zakończenie roku miało tradycyjny charakter, o godz. 8.00. rozpoczęła się msza święta celebrowana przez proboszcza naszej parafii ks. Romana Lorensa. Po jej zakończeniu uczniowie, rodzice i nauczyciele przenieśli się do szkoły. Tutaj, w roli głównej wystąpili tegoroczni absolwenci. Bez stresu, na pełnym luzie zaprezentowali swoje uczniowskie wspomnienia, których bohaterami byli: dyrekcja szkoły, nauczyciele i pracownicy obsługi. Było wesoło i sentymentalnie, niejedna łza zakręciła się w oku. Wszyscy absolwenci otrzymali świadectwa z rąk pani dyrektor Beaty Pańko i wychowawczyni kl. 8 p. Donaty Rozum. Wręczono również listy gratulacyjne dla rodziców najlepszych uczniów.
Po pożegnaniu klasy 8 przyszedł czas na symboliczne pożegnanie uczniów kl.3. Za nimi pierwszy etap edukacji, a od września prawdziwe wyzwanie, jakim jest nauka w kl.4. Niby niewiele się zmienia, ta sama szkoła, ci sami koledzy, a jednak zupełnie inaczej.
Na zakończenie rozdane zostały świadectwa „z paskiem” i nagrody za dodatkowe osiągnięcia uczniom klas 4-6. Dzień wcześniej nagrodę dla najlepszej uczennicy w naszej szkole odebrała Julia Giermańska z kl.6. Nagrodę Wójta dla najlepszej klasy w tym roku zdobyli uczniowie z kl.5, których reprezentowała przewodnicząca – Milena Wiech. Przypominamy, że jest to nagroda pieniężna w kwocie 1 000 zł z przeznaczeniem na wycieczkę klasową.
Z funkcji wicedyrektora zrezygnowała p. Agnieszka Przybyła. Za dotychczasową pracę, zaangażowanie i rzetelność w wykonywaniu swoich obowiązków otrzymała podziękowania od p. Dyrektor. Także podziękowania dla nauczycieli i życzenia udanych wakacji, bezpiecznego wypoczynku dla uczniów i nauczycieli złożyli przedstawiciele Rady Rodziców.
Za dowody sympatii i życzenia serdecznie dziękujemy!!! Do zobaczenia we wrześniu.
29
Certyfikat dla Szkoły Podstawowej w Jasionowie
Uczniowie klas 6 - 7 brali udział w projekcie edukacyjnym pod hasłem: „Aktywni Błękitni" realizowanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Patronem honorowym działania było: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Za zrealizowane działania edukacyjne w roku szkolnym 2022/2023 Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie przyznał szkole tytuł: „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".
Uczennica kl.7 Sara Wróblewska zajęła I miejsce w konkursie plastycznym pt.: „Aktywni Błękitni nakrętki zbierają, a mieszkańcy Afryki wodę pitną mają".
Za przeprowadzoną zbiórkę nakrętek w ramach konkursu: „Zbieraj nakrętki z Aktywnymi Błękitnymi" szkoła otrzymała wyróżnienie.
Koordynator działania: Dorota Smoleń
Archiwum Aktualności